تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - کسی به فکر ریزگردهای عربی نیست!


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

تاخت وتاز مصیبت عربی با شدت تمام بر ریه های ایرانی!


فرارو- سوغات عرب‌ها این بار ریزگردهایی بود که هوای بسیاری از شهرهای کشور را در شرایط ناسالم و حتی خطرناک قرار داد. تهران نیز از روز شنبه به مرز هشدار رسید. در چنین روزهایی که هوای سالم از گلوی کسی پایین نمی‌رود، باز هم خبر می‌رسد موج جدید گردوغبارها در راهند و هفته آینده سر از ریه‌های مردم در می‌آورند.

به گزارش سرویس اجتماعی فرارو؛ در بودجه سال گذشته، صد میلیارد تومان اعتبار برای مهار ریزگردها و ساماندهی تالاب‌ها و دریاچه‌ها اختصاص یافته بود با این حال در مهار ریزگردها موفقیت چندانی حاصل نشد. امسال در حرکتی رو به عقب همان صد میلیارد هم خط خورد و هیچ اعتبار خاصی برای این موارد در نظر گرفته نشد.

رئیس سازمان محیط زیست، هوای آلوده تنفس می‌کند
آلودگی هوا در اثر زیاد شدن گرد و غبار عربی تا آنجا شدت یافت که به بستری شدن رئیس سازمان محیط زیست در سی‌سی‌یو منجر شد و نشان داد که آلودگی هوا با سلامتی هیچ کس شوخی ندارد و بین یک مقام مسؤول با دیگر شهروندان فرقی نمی‌نهد.

بیماری قلبی رئیس‌ سازمان حفاظت از محیط زیست در حالی تشدید شده است که این سازمان هدایت برنامه‌های کاهش آلودگی را بر عهده دارد و کنترل پدیده ریزگردها نیز جزء تکالیف آن به حساب می‌آید.

پیدا کنید مقصر را. . .
مدیرکل محیط زیست استان تهران، سازمان هواشناسی را از جمله متهمان این جریان می‌داند؛ چرا که با سهل‌انگاری و اهمال آن‌ها مسؤولان نیز همزمان با مردم و از طریق رسانه‌ها در جریان بالا رفتن میزان ریزگرد‌ها قرار گرفتند.

البته بعد از آگاهی مسؤولان نیز اتفاق خاصی نیفتاد. نه اقدامی اساسی صورت گرفت و نه حتی مدرسه‌ای تعطیل شد. مردم مثل همیشه به خیابان‌ها آمدند و پیام‌های محدود هشدار را چندان جدی نگرفتند.

آن‌ها که چشم دوخته بودند تا عراق مشکل ریزگردها را چاره کند، بی‌تدبیری مقامات عراق را علت اصلی ماجرا خواندند و برخی هم بار دیگر مسئله آب‌پاشی شهرها به ویژه تهران را مطرح کردند.

به این ترتیب تعدادی از نمایندگان مجلس به این اظهارنظرها واکنش نشان دادند و اعلام کردند که مسؤولان با حاشیه‌چینی صورت مسئله آلودگی هوای کشور را پاک می‌کنند.

یکی از نمایندگان مجلس هشتم نیز بیشترین عدم‌همکاری در کاهش آلودگی هوا را به دولت نسبت داد که همه امکانات اجرایی را در دست داشته ولی با عملکرد نادرست، آلودگی هوا را به معضلی جدی تبدیل کرده است.

همه در معرض خطرند؛ زن و مرد - کوچک و بزرگ
پژوهش‌های متعدد نشان داده‌اند که آلودگی هوا با کاهش شدید باروری زنان و افزایش عقیمی مردان همراه است. یک فوق تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری می‌گوید: «آلودگی هوا با ریزگردها و گرد و غبار، عوارض بسیار خطرناکی را برای مردم ایجاد می کند. آلودگی هوا، میزان سقط جنین و مرده‌زایی را چندین برابر می‌کند.»

متخصصان ریه هم هوای آلوده به ریزگرد را برای كودكان خطرناک می‌دانند. رئیس اداره سلامت سالمندان هم توصیه کرده است که در روزهای آلودگی هوا با ذرات معلق و گردوغبار به هیچ عنوان سالمندان از منزل خارج نشود.

کارشناسان بر این باورند که حتی اگر مردم در کوتاه‌مدت دچار بیماری نشوند، در بلندمدت به مشکلات فراوان جسمی دچار خواهند شد و چه بسا که این بیماری‌ها آنها را به کام مرگ بفرستد.

طبق آمارهای غیر رسمی از منابع مختلف تعداد تلفات بر اثر آلودگی هوا طی سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. در این روزها مردم اکثر استان‌های کشور از جمله ایلام، کرمان، کرمانشاه، اصفهان، و تهران از دست این آلودگی‌ها و گردوغبار در امان نیستند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفته است: «هر سال گزارش مربوط به بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به اطلاع مقامات می‌رسد، ولی در این رابطه گزارشی منتشر نمی‌شود.» به این ترتیب اگرچه مردم از عمق جریان بی‌خبرند و به زیان‌های واقعی آلودگی هوا واقف نیستند، ولی مسؤولان از جزئیات خبر دارند و بر مبنای مثل «ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه است» باید برای نجات جان مردم کشور، تدبیری اساسی بیندیشند.به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : سعید بخش رحمانی
ت : پنجشنبه 11 خرداد 1391