تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - سیری در آداب ماه شریف رجب


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

این ماه ، ماه بسیار شریفى است ؛ به این جهت كه : از ماههاى حرام مى باشد، از اوقات دعا مى باشد و حتى در زمان جاهلیت به این مطلب مشهور بوده و مردم آن زمان منتظر این ماه بوده اند تا در آن دعا كنند.

این ماه ، ماه امیرالمؤ منین (علیه السلام ) مى باشد؛ شب اول آن یكى از چهار شبى است كه تاءكید به زنده نگهداشتن آن به عبادت شده است . درباره روز نیمه آن آمده است كه محبوبترین روزها نزد خداوند بوده و زمان انجام عمل ((استفتاح )) است كه در ادامه به طور مفصل خواهد آمد. همچنین روز بیست و هفتم این ماه ، مبعث حضرت رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) مى باشد. روزى كه زمان ظهور رحمت خداوند است . چیزى كه از اول خلقت تا كنون مانند آن دیده نشده است . این گوشه اى از فضایل این ماه است . در اینجا مراقبت ها و آداب این ماه را ذكر مى كنیم .

- از مراقبت هاى مهم در این ماه ، به یاد داشتن حدیث ((ملك داعى )) مى باشد كه از پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است . پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود: ((خداى متعال در آسمان هفتم فرشته اى قرار داده است كه ((داعى )) گفته مى شود. هنگامى كه ماه رجب آمد، این فرشته در هر شب از این ماه تا صبح مى گوید: خوشا به حال تسبیح كنندگان خدا، خوشا به حال فرمانبرداران خدا. خداى متعال مى فرماید: همنشین كسى هستم كه با من همنشینى كند. فرمانبردار كسى هستم كه فرمانبردارم باشد و بخشنده خواهان بخشایش هستم . ماه ، ماه من و بنده ، بنده من و رحمت ، رحمت من است . هر كسى در این ماه مرا بخواند او را اجابت مى كنم و هر كس از من بخواهد به او مى دهم و هر كس از من هدایت بخواهد او را هدایت مى كنم . این ماه را رشته اى بین خود و بندگانم قرار دادم كه هر كس آن را بگیرد به من مى رسد.))

2 - سزاوار است كه طالبان علم در این ماه و ماههاى شعبان و رمضان عبادت را مقدم بر تحصیل علم نمایند؛ گر چه تحصیل علم نیز از برترین عبادتهاست .

3 - شب اول این ماه ، یكى از چهار شبى است كه شب زنده دارى در آن تاءكید شده است . یكى از مراقبت ها این است كه در هنگام دیدن ماه در شب اول ، دعایى كه روایت شده است را بخواند.

4 - مستحب است كه در شب اول این ماه ، بعد از نماز مغرب بیست ركعت نماز به جا آورده كه در هر ركعت سوره فاتحه و اخلاص را یك مرتبه خوانده و براى هر دو ركعتى ، یك سلام بدهد.

نماز آسان ترى از پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است كه فرمود: كسى كه دو ركعت نماز در شب اول ماه رجب ، بعد از نماز عشا بخواند و در ركعت اول آن ، سوره فاتحه و الم نشرح را یك بار و اخلاص را سه بار و در ركعت دوم ، سوره فاتحه ، الم نشرح ، اخلاص و مهوذتین (ناس و فلق ) را هر كدام یك بار بخواند؛ سپس تشهد خوانده و سلام دهد. بعد از آن نیز سى بار ((لا اله الا اللّه )) گفته و سپس سى بار بر پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) صلوات بفرستد. گناهان گذشته او آمرزیده شده و او را مانند روزى كه از مادر متولد شده از گناهان بیرون مى برد.
(نمازهاى مستحبى این ماه در بخش نمازهاى مستحبى آمده است .)

5 - سزاوار است كه در تمام این ماه و ماه شعبان ، رمضان و تمام عمر، اهمیت زیادى به دعا، جهت توفیق اخلاص داده و توجه به خداى متعال با نامهاى او مانند ((كریم العفو و مبدل السیئات بالحسنات )) و توسل به او به وسیله محمد و آل او (علیه السلام ) را زیاد كند.

6 - چنانچه شب اول ماه ، مصادف با شب جمعه بود، سزاوار است كه عمل ((لیلة الرغائب )) را انجام دهد. از پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است كه فرمودند: ((از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبى است كه فرشتگان آن را ((لیلة الرغائب )) مى نامد. این نامگذارى به این جهت است كه هنگامى كه یك سوم از شب گذشت ، هیچ فرشته اى در آسمان ها و زمین نمى ماند، مگر این كه در كعبه و اطراف آن جمع مى شوند.

آنگاه خداوند، به طور غیر منتظره اى بر آنان وارد شده و مى فرماید: اى فرشتگانم ! هر چه مى خواهید از من درخواست كنید. فرشتگان عرض مى كنند: حاجت ما این است كه از روزه داران رجب درگذرى . خداوند مى فرماید: این كار را انجام دادم )). بهتر است كسى كه این حدیث را مى شنود، در این شب ، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تكلیفى را كه آیه تحیت (نساء/آیه 86) به عهده ما گذاشته به اندازه توانایى انجام داده باشد. سپس رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمودند: كسى كه روز پنج شنبه اول رجب را روزه گرفته و بین نماز مغرب و عشا دوازده ركعت نماز به جا آورده هر دو ركعت به یك سلام و در هر ركعتى سوره فاتحه یك بار، سوره قدر سه بار و سوره توحید دوازده بار خوانده و هنگامى كه نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با این الفاظ) صلوات بفرستد: اللهم صل على محمد النبى الامى و على آله سجده كرده و در سجده هفتاد بار بگوید: سبوح قدوس رب الملائكة و الروح سپس سر خود را بلند كرده و بگوید: رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلى الاعظم .

آنگاه بار دیگر به سجده رفته و در سجده همان چیزى را بگوید كه در سجده اول گفت ، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاء اللّه تعالى برآورده مى شود. رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در ادامه فرمودند: قسم به كسى كه جانم در دست اوست ؛ هیچ بنده یا كنیزى - از بندگان و كنیزان خدا - این نماز را به جا نمى آورد، مگر این كه خداوند گناهان او را مى بخشد؛ گرچه گناهان او مثل كف دریا و به عدد شن و به وزن كوهها و به عدد برگهاى درختان باشد در روز قیامت هفتصد نفر از خویشان خود را كه همگى سزاوار آتش باشند را شفاعت مى كند و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت ، با روى گشاده و خندان و زبان فصیح براى او مى فرستد و مى گوید: اى محبوب من ! مژده بده ؛ از هر سختى نجات پیدا كردى .
مى پرسد: تو كیستى ؟رویى بهتر از رویى تو ندیده و بویى به خوش بویى تو، به مشامم نرسیده . جواب مى دهد: اى محبوب من ! من ثواب آن نمازى هستم كه در فلان شب ، فلان منطقه ، فلان ماه و فلان سال به جا آوردى ؛ امشب آمده ام تا حقت را ادا كرده ، مونس تنهایى تو بوده و وحشت را از بین ببرم . زمانى كه در شیپور دمیده شود، در عرصه قیامت بر سرت سایه افكنم و تو هرگز هیچ خیرى را از جانب مولایت از دست نخواهى داد.

7 - از كارهاى مهم در روز اول ماه رجب ، روزه ، نماز حضرت سلمان دعا در اول آن با دعایى كه در اقبال سید قدس سره روایت شده ، مى باشد.

8 - از كارهاى مهم در این ماه این است كه در تمام ماه ، هزار بار بگوید: استغفر اللّه ذاالجلال و الاكرام من جمیع الذنوب و الاثام شیخ صدوق (ره ) روایت كرده است : اگر كسى این ذكر را در رجب ، هزار بار بگوید، خداوند متعال مى فرماید: اگر گناهان شما را نبخشم ، پروردگار شما نیستم ، پروردگار شما نیستم ، پروردگار شما نیستم !

9 - مستحب است كه در تمام ماه رجب ، سوره توحید را ده هزار بار و همچنین روایت شده است كه هزار بار بخواند. روایت شده است : ((كسى كه هزار بار آن را بخواند روز قیامت ، عمل هزار پیامبر و هزار فرشته را مى آورد و هیچكس نزدیكتر از او به خدا نیست ؛ مگر كسى كه بیشتر از او آن را خوانده باشد و ثواب خواندن این سوره در رجب ، چندین برابر است .))

10 - مستحب است كه در این ماه كه هزار بار، خدا را تسبیح كند. در روایت آمده است كسى كه چنین عملى را انجام دهد، خداوند صد هزار عمل خوب براى او نوشته و صد كاخ در بهشت براى او مى سازد.

11 - مستحب است كه در تمام این ماه ، هزار بار (( لا اله الا اللّه )) بگوید. روایت شده است كسى كه در این ماه این عمل را انجام دهد خداوند براى او صد هزار حسنه نوشته و صد شهر در بهشت براى او مى سازد.

12 - مستحب است كه در این ماه صد بار بگوید: استغفر اللّه الذى لا اله الا هو وحده لا شریك و له و اتوب الیه . و اگر پس از آن صدقه بدهد خداوند او مورد رحمت قرار داده و گناهان او را مى آموزد و كسى كه چهار صد بار بگوید خداوند پاداش صد شهید را براى او مى نویسد.

13 - خوب است كه در تمام ماه با پیروى از امام سجاد (علیه السلام ) در سجده خود این ذكر را بگوید: عظم الذنب من عبدك فلیحسن العفو من عندك .

14 - سزاوار است كه صبح و شب و بعد از هر نمازى دعاى یا من ارجوه لكل خیر.... را بخواند و سپس با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت سبابه دست راست خود را حركت داده گریه كند و بگوید: یا ذالجلال و الاكرام یا ذا النعماء و الجود یا ذا المن و الطول حرم شیبتى على النار.

15 - از دعاهاى مستحب در این ماه دعاى : یا من یملك حوائج السائلین ... مى باشد.

16 - از كارهاى مهم در این ماه ، زیارت امام حسین (علیه السلام ) در اول و وسط ماه است .

17 - نمازهاى مستحبى در این ماه ، در بخش نمازهاى مستحبى ذكر شده اند.

18 - روز بیست و هفتم رجب ، مستحب است كه روزه بگیرد، غسل كرده و زیارت پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) و حضرت على (علیه السلام ) را بخواند.

 


:: مرتبط با: معرفی ,
به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : سعید نباتی
ت : جمعه 5 خرداد 1391