تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - 10هكتار از جنگل‌های «ناهارخوران» گرگان تخریب می‌شود!!!


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :برای تاسیس موزه دفاع مقدس توسط یكی از نهادهای دولتی در استان گلستان!!!!

10هكتار از جنگل‌های «ناهارخوران» گرگان تخریب می‌شود!!!


اسم گرگان را كه می‌آوری، ناخودآگاه نخستین چیزی كه به ذهن‌ها می‌آید جنگل «ناهارخوران» است؛ انگار تاریخ، جغرافیا و هویت فرهنگی و طبیعی مركز استان گلستان به این خطه مربوط است. نام ناهارخوران برای تمام ایرانیان این قرابت با گرگان را دارد. حالا اما مدتی است این نماد بزرگ كه بخشی از جنگل‌های هیركانی عصر سوم زمین‌شناسی هم هست به نام انواع طرح‌ها دارد از دست می‌رود. یك روز در اثر ساختمان‌سازی و ویلاسازی، روز دیگر به نام طرح‌های گردشگری و حالا برای تاسیس یك موزه.

بزرگ‌ترین میراث طبیعی و تاریخی گرگان به دلیل ساخت و سازهای بی‌در و پیكر در خطر تخریب جدی قرار دارد. ناهارخوران در حاشیه جنوبی مركز استان گلستان كه نماد گرگان نیز به حساب می‌آید حالا با نام ساخت موزه در خطر تخریب جدی قرار گرفته است. این در حالی است كه استان گلستان به دلیل جاری شدن سیل طی 12 سال گذشته كه به زعم غالب كارشناسان، در اثر كاهش سطح پوشش گیاهی منطقه بوده، پرحادثه‌ترین استان كشور نام گرفته است. در همین حال كارشناسان معتقدند اگر روند تخریب‌ها در جنگل‌های گلستان و از جمله ناهارخوران گرگان همچنان ادامه داشته باشد باز هم باید شاهد جاری شدن سیل و رواناب، از دست رفتن جنگل‌ها، فرسایش خاك، رانش زمین و بسیاری دیگر از انواع بلایا و حوادث باشیم.
رییس كمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیست شهری شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به اینكه در صورت ادامه این روند، ناهارخوران را برای همیشه از دست می‌دهیم به شرق گفت: متاسفانه یكی از نهادهای دولتی، قصد تصرف عرصه وسیعی از پارك جنگلی و تاریخی ناهارخوران و ساخت و ساز موزه در این محوطه را دارد. عبدالرضا چراغعلی در ادامه تاكید كرد: در سایه سكوت ادارات و سازمان‌های متولی علاوه بر واگذاری این عرصه ملی كه حدود 10 هكتار است كه دور آن را فنس كشیده‌اند، چهار میلیارد تومان هم از اعتبارات استانی و ملی به این ساخت و ساز اختصاص داده‌اند. در حالی كه مطابق مقررات موجود، ساخت و ساز در این محور طبیعی- تاریخی ممنوع است و بسیاری از كارشناسان ساخت و ساز در این مسیر گردشی و طبیعی را منجر به نابودی كامل ناهارخوران می‌دانند. این استاد دانشگاه در ادامه یادآوری كرد: با توجه به اینكه این محوطه بیشتر تفریحگاه و محل استراحت اقشار ضعیف و متوسط شهری است و در طول سال‌ها مردم ارتباطی معنوی با آن پیدا كرده‌اند، ساخت و ساز و تصرف این محوطه، برای مردم قابل قبول و قابل تحمل نیست و بسیاری از مردم به شورا بابت آن اعتراض می‌كنند. رییس كمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر گرگان در ادامه هشدار داد: سكوت مسوولان ذی‌ربط همچون اداره كل منابع طبیعی استان و صدور مجوز قطع درختان ارزشمند منطقه ناهارخوران باعث ادامه روند این تخریب شده است؛ در حالی كه درختان بسیار باارزش و نادری در این محل وجود دارد كه به لحاظ زیبایی و ویژگی‌های طبیعی در دنیا منحصر به فرد بوده و عمر بعضی از آنها به چند صد سال می‌رسد و پس از قطع شدن، جایگزینی نخواهند داشت. او می‌افزاید: متاسفانه تاكنون اقدامات و مخالفت‌های ما در این‌باره به جایی نرسیده و اخبار و گزارش‌های رسیده خبر از شروع این پروژه می‌دهد.
منابع طبیعی: مجوز دارند
مدیركل منابع طبیعی گلستان در پاسخ به این سوال شرق كه چگونه 10 هكتار جنگل برای ساخت موزه به یك نهاد واگذار شده به شرق گفت: این مقدار 10 هكتار نیست و حدود شش‌هزار متر است كه در سال 73 برای دفن شهدای گمنام به بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس داده شده است. آنها تمام مجوزهای لازم را در همان زمان دریافت كرده‌اند و حالا در حال اجرای طرح هستند. ضمن اینكه ارزش‌های جنگ نیز برای ما مقدس و حفظ آن لازم است. اما عبدالرضا چراغعلی كه خود از رزمندگان و جانبازان جنگ تحمیلی است در پاسخ به این استدلال گفت: ما نیز به حفظ ارزش‌های دفاع مقدس اعتقاد داریم اما تخریب جنگل كه مقام معظم رهبری نیز بر ممانعت از آن تاكید داشته‌اند چه ارتباطی با این موضوع دارد؟! او درباره مساحت اجرای این طرح گفت: مجوز اجرای طرح در شش‌هزار متر داده شده اما فنس‌كشی در اطراف 10 هكتار انجام شده است.
مدیریت یكپارچه برای ناهارخوران
یك عضو هیات علمی دانشگاه با تاكید بر اینكه ناهارخوران میراث طبیعی گرگان است و نباید به آن تنها به عنوان یك مجموعه گردشگری نگاه كنیم، به شرق گفت: با توجه به روند تخریب كنونی، من چشم‌انداز روشنی را برای ناهارخوران نمی‌بینم. مزدك دربیكی مشكلات عمده ناهارخوران گرگان را تغییر كاربری‌ها در اراضی ناهارخوران، وجود و حضور ادارات و... در منطقه‌ای تفرجگاهی و وجود هتل‌ها و رستوران‌ها در منطقه‌ای جنگلی – كه خود یك پارادوكس است- و گردشگری انبوه و بی‌ضابطه كه ناهارخوران را به شدت در آستانه كاهش كیفیت محیط زیستی قرار داده است، برشمرد. او در ادامه با تاكید بر اینكه ناهارخوران نیازمند یك مدیریت یكپارچه است كه تمام مدیریت‌های مذكور را بتواند در خود متمركز كند، گفت: اگر نهادی مثل شهرداری مسوول مدیریت ناهارخوران شود باید برنامه‌ای برای مدیریت یكپارچه ناهارخوران داشته باشد تا بتواند تمام حوزه‌ها را پوشش دهد و اگر این پوشش مدیریتی صورت نگیرد ناهارخوران گرگان با توجه به این روند تخریب هم از طرف انبوه گردشگر و هم از طرف دست‌اندازی‌هایی كه به اراضی آن می‌شود، به زودی از بین خواهد رفت.
استمداد از رییس دفتر بازرسی ویژه مقام رهبری
عبدالرضا چراغعلی عضو شورای شهر گرگان كه معتقد است اجرای طرح ساخت موزه توسط یكی از نهادها مغایر فرمایشات و تصریح مقام معظم رهبری در ارتباط با صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی است با ارسال نامه‌ای به ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری طلب كمك و رسیدگی كرده است. متن این نامه به شرح زیر است:
بیش از دو سال است كه یكی از نهادهای استان گلستان حدود 10هكتار از اراضی جنگلی را در ارتفاعات و دل جنگل‌های طبیعی و بكر ناهارخوران گرگان به بهانه تاسیس موزه محصور كرده و بی‌توجه به مخالفت‌های مردمی، اخیرا به قطع درختان و خاكبرداری عجیب و بی‌سابقه در این منطقه جنگلی (نورالشهدا) جهت ساخت و ساز اقدام نموده است. در این رابطه مواردی چند به استحضار می‌رسد:
1- شواهد حاكی از عزم این نهاد نظامی جهت ساخت و ساز گسترده یك مجموعه اختصاصی این نهاد به بهانه احداث موزه است. این مجموعه با دست‌اندازی و تسخیر در محدوده‌ای از عرصه‌های منابع طبیعی و ملی است كه همواره مورد نظر سودجویان و زمین‌خواران برای تخریب و ساخت و ساز بوده و از سوی مردم و مسوولان محلی صیانت شده است. تا جایی كه خانه ساخته‌شده در همین محدوده تا حكم تخریب از سوی نهادهای ذی‌ربط پیش رفته است. اما اكنون با شروع این ساخت و ساز بهانه برای حملات مجدد سودجویان به این عرصه‌های جنگلی باز می‌شود.
2- اقدام نهاد مذكور مغایر فرمایشات و تصریح مقام معظم رهبری در ارتباط با صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی (فرمایشات معظم له در روز درختكاری) است. این در حالی است كه این نهاد مستقیما زیر نظر مقام معظم رهبری قرار دارد و این ساخت و ساز گسترده، مخرب و بی‌سابقه نزد مردم شهر گرگان و منطقه، ذهنیت و تبعات بسیار منفی ایجاد كرده است تا جایی كه حجم عجیب خاكبرداری در دل جنگل كارشناسان منابع طبیعی را نیز حیرت‌زده كرده است.
3- در حالی كه به فاصله چند دقیقه از شهر گرگان، زمین‌های غیرجنگلی و حتی كم‌بازده وجود دارد، انتخاب و اصرار بر تخریب یك عرصه كاملا طبیعی و جنگلی و همچنین عدم پاسخگویی و تهدیدهای امنیتی در برابر سوالات مردم شایبه‌های زیادی را گمانه می‌زند. عرصه جنگل‌های انبوه شمال كشور یادآور كدام یك از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس است؟! حقیر به عنوان رزمنده و جانباز دفاع مقدس و بسیاری از هم‌رزمانم مشابهتی در این شبیه‌سازی مخرب نمی‌بینیم. جالب اینجاست برخی از افراد كلیدی این ساخت و ساز اساسا فاقد تجربه حضور در جبهه‌ها هستند!
4- شبیه‌سازی و ایجاد موزه جنگ امری واجب جهت آشنایی نسل‌ها با رشادت‌ها و آرمان‌های فرزندان این خاك برای تداوم آن است تا بدانند كه چه خون‌های پاكی برای حفظ این جنگل‌ها و عرصه‌ها بر زمین ریخته شده است. آیا تخریب جنگل، نقض غرض در معرفی آرمان شهدا نیست؟
5- در حالی كه بودجه میلیاردی تخصیصی و احداث موزه می‌تواند باعث رونق منطقه‌ای محروم شود، چه ذهنیتی از چنین حركتی و احتمالا ساخت و سازهای غیرعمومی بعدی در بهترین چشم‌اندازهای طبیعی نزد افواه عمومی ایجاد می‌شود؟ از این رو مستدعی‌ است با عنایت به فضای منفی ایجادشده نزد مردم مومن و ولایت‌مدار منطقه علی‌الخصوص كوهنوردان و علاقه‌مندان به محیط‌زیست و منابع طبیعی درخصوص این اقدام و عدم پاسخگویی نهاد مذكور و به استناد فرمایشات صریح مقام معظم‌رهبری درخصوص صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی ترتیبی اتخاذ فرمایید تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا شاید با تدبیر معظم له در اعتماد مردم به نهادهای نظامی، انقلابی و نظام مقدس جمهوری اسلامی لطمه‌ای وارد نشود. به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : سید نوید موسویان
ت : دوشنبه 11 اردیبهشت 1391