تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - .............!


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

آقای خاتمی که عصر روز جمعه در حوزه دورافتاده «وادان» واقع در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه و در سکوت خبری، صف خود را از تحریم کنندگان انتخابات جدا کرد، بلافاصله هدف موج بزرگی از اعتراضات حامیانش قرار گرفت.

رئیس بنیاد باران در انتخابات مجلس نهم تقریبا تعجب همگان را برانگیخت و جنجال بسیاری را به دنبال داشت. نه حامیان و نه منتقدان وی انتظار شرکت او در انتخابات را نداشتند زیرا محمد خاتمی از اولین کسانی بود که برای حضور در انتخابات شرط گذاشت. البته مسئولان نظام معتقد بودند که وی به جای شرط گذاری باید از جریان فتنه اعلام برائت و گذشته را جبران کند.

شرکت رئیس بنیابه گزارش جهان، آقای خاتمی که عصر روز جمعه در حوزه دورافتاده «وادان» واقع در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه و در سکوت خبری، صف خود را از تحریم کنندگان انتخابات جدا کرد، بلافاصله هدف موج بزرگی از اعتراضات حامیانش قرار گرفت.

رئیس بنیاد باران تا عصر امروز پاسخی به این اعتراض ها نداد اما دقایقی پیش و در یادداشتی از "آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی" سخن گفته و همقطارانش را هم به این مسیر دعوت کرده است.

بر پایه آنچه مسئولان پیشتر گفته اند به نظر می رسد بازگشت خاتمی به خط انقلاب و عرصه سیاسی کشور نیازمند مرزبندی صریح با جریان فتنه باشد و شرکت در انتخاباتی که همه نظرسنجی ها میزان مشارکت آن را بالای 60 درصد می دانستند، امتحان مناسبی برای بازگشت نباشد.

متن یادداشت محمد خاتمی در سایت شخصی اش بدین شرح است:

به نام خدا
در فضای رسانه ای، از جمله پایگاه اطلاع رسانی کلمه و از سوی فعالان سیاسی و اجتماعی و دوستداران اصلاحات، بخصوص جوانان عزیز در داخل و خارج، حضور من در انتخابات مجلس با ابهام ها، پرسش ها، انتقادها و اعتراض ها مواجه شده است که از جمله اصحاب کلمه بخشی از آن را به من منعکس کرده اند. احترام به مردم و احساسات آنان ایجاب می کند که از همین طریق دوستانه و خودمانی مطالبی را بیان کنم.

سید محمد خاتمی

"با وجود سختی و پیچیدگی این مسأله انتظار ندارم که همگان از توضیحات من قانع شوند، بخصوص که محدودیت ما در اطلاع رسانی فضایی را از هر طرف ایجاد کرده که هم توقعاتی خارج از امکانات و مصلحت مطرح می شود و هم تبیین کامل آسان نیست.

وجود چنین ابهام ها و پرسش ها در فضای عمومی به ویژه از سوی کسانی که در این سال ها متحمل مشکلات و محدودیت های گوناگون و هزینه های سنگین شده اند امری طبیعی است. من نمی توانم از کنار این پرسش ها و تحلیل ها و ” من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم “
احساسات پاک آسیب ” من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم “  دیده بی تفاوت بگذرم و احترام خود را به ناقدان و حتی
مخالفانم تکرار نکنم. با ذکر این نکته که بحث تفصیلی در این باب به مجال مناسب تر واگذار می شود چند نکته را یادآور می شوم.

عزیزان

اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آن چه به آن باور دارم و پای بندم ریشه می گیرد. من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه های اصلاح طلبی که آن را مهم ترین و بلکه تنها راه سربلندی کشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تأمین حقوق مردم و مصالح ملت می دانم و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام کرده ام. هدف ممکن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعیتی است که در آن مصلحت کشور و خواست های اساسی و تاریخی مردم اصل قرار گیرد.

من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم و انتظار داشته و دارم که همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده روند تازه ای را در کشور آغاز کنند. تأکید اصلاح طلبی بر روندها و اقدام های قانونی و غیر خشونت آمیز به این معنا نیست که اصلاح امور کشور بدون پرداخت هزینه میسر است. اما در هر اقدام سیاسی در نظر گرفتن مصالح و شرایطی که نیروهای فعال در داخل کشور با آن مواجه اند ضرورت دارد. در مورد انتخابات مشارکت فعال و معرفی نامزد طبعاً در گرو وجود شرایط مناسب است. مصالح بزرگ تر کشور و اصلاحات مقدم بر ملاحظات شخصی است و اقتضائات خاص خود را دارد. تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات کنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امکان مفاهمه بیشتر با تکیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی کشور باز شود.

امیدوارم درک مشترکی از شرایطی که در آن قرار گرفته ایم به وجود آید. تردیدی ندارم که احساسات و داوری ها در زمان مناسب می تواند به آنجا برسد که به جای هرگونه توجیهی، چه از سر افراط و چه از سر تفریط، درستی تصمیم هایی در جهت منافع و مصالح ملی و پیشبرد اصلاحات در درون نظام جمهوری اسلامی گرفته می شود اولویت پیدا کند و ان شاء الله گشایش در کارها فراهم آید."
:: مرتبط با: تحلیل اخبار ,
به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : حسین رحیم بخش
ت : سه شنبه 16 اسفند 1390