تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - علی مطهری


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

گوشه ای از مصاحبه علی مطهری:
محورهای اصلی انتقادات شما به دولت طی این سال ها چه بود؟

روز استیضاح وزیر اقتصاد چه اتفاقاتی در مجلس افتاد که وزیر دوباره رای اعتماد گرفت؟
و حرف آخر؟

یکی همین قضیه وزیر کشوروقت بود و بعد هم قانون گریزی هایی که از دولت شاهد بودیم مانند عدم اجرای درست قوانین بودجه سالانه ،عدم اجرای قانون تسهیلات ارزی برای متروی کلان شهرها و نوع نگاهی که ایشان و آقای مشایی به مسایل فرهنگی داشتند، همچنین برخی صحبت هایی که ایشان درباره ی مجلس داشتند که موجب تحقیر مجلس می شد مثل اینکه گفتند مجلس در راس امور نیست.

از تحقیر مجلس صحبت کردید، اخیرا معاون پارلمانی رئیس جمهور صحبت های آقای احمدی نژاد مبنی بر در راس امور نبودن مجلس را تکرار کرده، از نظر شما دلیل این گونه اظهارات در آستانه انتخابات مجلس نهم چه می تواند باشد؟

این صحبت ها از همان خصلت لجاجت آقای احمدی نژاد سرچشمه می گیرد وبی ارتباط باطرح سوال ازرئیس جمهور نیست و قطعا آقای میرتاج الدینی بدون مشورت با رئیس جمهور این حرف را نزده است.

موارد دیگرانتقاد من حمایت ایشان از تز مکتب ایران و نوع برخوردشان با قانون عفاف و حجاب و مقاومت 11 روزه در برابر حکم حکومتی ومانند اینها بوده است.

به قهر 11 روزه رئیس جمهور اشاره کردید، فضای مجلس در آن 11 روز چگونه بود و اکثریت نمایندگان چه نظری درباره این اقدام محمود احمدی نژاد داشتد؟

نمایندگان از این اقدام بسیار متعجب بودند و برایشان قابل باور نبود که رییس جمهور چنین کاری انجام دهد . در تاریخ جمهوری اسلامی هم چنینی کاری سابقه نداشت.

اکثر نمایندگان از این اقدام آقای رییس جمهور عصبانی بودند و منتظر بودند که اگر این قضیه همچنان ادامه داشته باشد مسئله استیضاح ایشان را با جدیت مطرح کنند و به نظر می رسد همین مسئله باعث شد که آقای احمدی نژاد به خانه نشینی خود خاتمه دهد چرا که اگر ایشان یکی دو روز دیگر به این اقدام خود ادامه می داد مجلس به این قضیه ورود و استیضاح را مطرح می کرد و به احتمال قوی ایشان را برکنار می کرد.

این مسائل که در سوال از رییس جمهورنیز مطرح شده کم کم موضع بنده و خیلی از افراد را تغییر داد.

بعضی نمایندگان هم بودند که از آقای احمدی نژاد در این 11 روز حمایت کردند و سعی در توجیه این اقدام داشتند مانند حجت الاسلام آقا تهرانی، که در آن روزها و بعد از آن ، مصاحبه هایی به نفع آقای احمدی نژاد انجام دادند، آیا توجیهات این دسته نمایندگان برای اکثریت مجلس قابل قبول بود؟

این توجیهات قابل قبول نیست یعنی این گونه توجیهات ناشی از تعصبی است که اینها نسبت به آقای احمدی نژاد دارند و باید از آنها پرسید که اگر این کار در دولت های گذشته انجام می شد شماچه کار می کردید؟آیا واقعا همین گونه برخورد و توجیه می کردید ؟قطعا این گونه نیست بلکه کفن پوش راه می افتادند و فضایی را علیه رییس جمهور درست می کردند . این توجیهات نشان می دهد که انصاف و اخلاق وجود ندارد.
روز استیضاح وزیر اقتصاد چه اتفاقاتی در مجلس افتاد که وزیر دوباره رای اعتماد گرفت؟
عوامل مختلفی موثر بود. یکی اینکه نمایندگان مجلس از عملکرد وزیر اقتصاد قطع نظر ازداستان اختلاس راضی بودند و ایشان را وزیر موفقی می دانستند. دوم اینکه عذر خواهی ایشان در نطق دفاعیه شان در تصمیم نمایندگان موثر بود . سوم اینکه در نطق های استیضاح کنندگان نقاط ضعفی بود که به نفع وزیر تمام شد.البته ورود آقای لاریجانی به مسئله نیز موثر بود.ولی من احتمال می دهم اگر ایشان هم ورود پیدا نمی کرد باز احتمال اینکه استیضاح رای نیاورد زیاد بود.

و حرف آخر؟
در مجموع همه باید در اداره کشور و تداوم انقلاب با هم مشارکت و اتحاد داشته باشیم و اینکه بگوییم فقط ما انقلابیون واقعی هستیم و بقیه باید کنار بروند یک روش غلطی است و ناشی از رخنه فرصت طلبان در انقلاب ما است که یکی از آفات انقلاب است و باید با آن مبارزه کرد.
به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : سعید بخش رحمانی
ت : چهارشنبه 10 اسفند 1390