تبلیغات
امام روح الله (رضوان الله تعالی علیه) - امر به ورزش امر به همه خوبی هاست


بیشتر به چه مطالبی علاقه مند هستید؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

گر بر سر نفس خود امیری مردی ور بر دگری خرده نگیری مردی

مردی نبود فتاده را پای زدن گر دست فتاده ای بگیری مردی

تهیه و تنظیم ارسلان میعادفر

شكر خدا در جامعه امروز ما به بركت انقلاب اسلامی ورزش و ورزشكار جایگاهی به مراتب بهتر و بالاتر نسبت به ادوار گذشته پیدا كرده اند و پرداختن به این امر بسیار قوی و قابل توجه بوده، چه از جانب مسئولین و چه از جهت توان ورزشكاران.

رشد چشمگیر ورزش ما در این چند سال و در میادین مختلف ورزشی نشان داده كه كشور ما در هر زمینه ای حتی در زمینه ورزشی بسیار پیشرفت كرده و این امر مرهون زحمات بی شاعبه ی مسئولین و پشتیبانی ملت عزیز ما بوده است .

امروزه ورزش زنان نیز جایگاه خاصی در مجامع بین المللی پیدا كرده است.

ورزش به فعالیت ها یا مهارت های عادی جسمانی گفته میشود كه بر پایه یك رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت جوئی یا آمیزه ای از این اهداف انجام میگیرد. ورزش و ورزش كردن طی سالیان طولانی از قالب یك تفریح و سرگرمی به قالب یك حرفه و فعالیت در آمده است و تعداد بی شماری از ورزشكاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده اند.

جدای از همه اینها اخلاق و جوانمردی حرف اول را نه تنها در ورزش بلكه در همه امور میزند. از صدر اسلام تا كنون داستان ها و اتفاقاتی پیش آمده كه بیانگر بزرگی و جوانمردی افراد بوده و نسل به نسل به گوش ما رسیده است. ورزشكارن ما هم به حمدالله در این زمینه نه تنها كم نگذاشتند بلكه با اقتدا به مولای خود حضرت امیر مؤمنان (ع) بزرگ مرد تاریخ روز به روز بیشتر میدرخشند و طبق گفته ی پوریای ولی پهلوان نامی ایران زمین كه در شعر بالا گفته است بلا شك پیروز واقعی كسی است كه بر نفس خود غلبه كند و بتواند اخلاق جوانمردی را به نمایش بگذارد و چه بسیار افرادی كه در میدان نبرد مغلوب نفس خود شده و طبق گفته وجود نازنین رسول الله (ص) در جهاد اكبر كه همان جهاد با نفس است شكست می خورند.

ورزشكاری كه به عنوان نماینده یك ملت در یك میدان ورزشی حاضر می شود مهمتر از پیروزی جسمانی باید معرف خصوصیات و خلق و خوی وطن خویش و مردم آن نیز باشد و این امر میسر نمی شود مگر با اخلاق و كردار ورزشكار.

قرآن كریم، كتاب آسمانی ما مسلمانان، بزرگترین سرمشق و راه گشای زندگی انسان ها در همه امور تا روز قیامت است. در كتاب بزرگ و بی نقص –كه كلام خالق انسان و تمام هستی می باشد- آیاتی وجود دارد كه بر اهمیت ورزش و نیرومند سازی جسم در كنار تقویت روح و بعد عملی دلالت دارد. در اینجا به موردی اشاره می كنیم، باشد كه راه گشای ورزش كاران، ورزش دوستان و سایر اقشار مؤمن و مسلمان جامعه اسلامی باشد، انشا الله.

از جمله مواردی كه نیرو مندی جسمانی به عنوان یك مزیت و امتیاز در قرآن ذكر شده ، داستان طالوت و قوم بنی اسراییل است. قوم یهود كه در زیر سلطه فرعونیان ، ضعیف و ناتوان شده بودند بر اثر رهبری های خردمندانه حضرت موسی _علیه السلام_ از آن وضع اسف انگیز نجات یافته و به قدرت و عظمت رسیدند ولی پس از مدتی دچار غرور شده و دست به قانون شكنی زدند و به همین جهت سرانجام از قوم "جالوت" _كه در ساحل دریای روم ، بین فلسطین و مصر می زیستند_ شكست خورده و 440 نفر از شاه زادگانشان نیز به اسارت جالوتیان در آمدند. این وضع چندین سال ادامه داشت تا آنكه خداوند پیامبری به نام "اشموئیل" را برای نجات و ارشاد آنها برانگیخت. بنی اسراییل گرد او اجتماع نموده و از او خواستند رهبر و امیری برای آنها انتخاب كند تا همگی تحت فرمان و هدایت او با دشمن نبرد كنند و عزت از دست رفته خویش را باز یابند. اشموئیل به درگاه خداوند روی آورده و خواسته قوم خود را به پیشگاه حضرت احدیت عرضه داشت به او وحی شد كه طالوت را به پادشاهی ایشان برگزیدم.

از آنجا كه طالوت مردی كشاورز بوده و توانایی مالی چندانی نداشت اشراف با انتخاب وی مخالفت نمودند. گفتند : چگونه او بر ما حكومت داشته باشد با اینكه ما از او شایسته تریم؟ و او ثروت زیادی ندارد. او نه ثروت و قدرت مالی دارد و نه موقعیت اجتماعی و خانوادگی، زیرا از خاندان نبوت و پیامبری نبوده و از خاندان پادشاهی نیز نیست. اشموئیل در پاسخ گفت : "ان الله اصطفیه علیكم و زاده بسطه فی العلم و الجسم"(خداوند او را بر شما برگزیده و علم و قدرت جسم او را وسعت بخشیده است).

چنانكه ملاحظه می شود اشموئیل پیامبر دو خصلت "گسترش علمی و توانایی جسمی"را بر دو خصوصیت دیگر یعنی قدرت مالی و افتخارات نژادی و نسبی فضیلت و ترجیح میدهد و دارنده این دو خصلت را برای احراز مقام رهبری شایسته تر می داند، در این جا قدرت بدنی با صراحت به عنوان یك مزیت و فضیلت مطرح شده و در كنار علم و قدرت علمی قرار گرفته و با آن مقایسه شده است.
:: مرتبط با: یادداشت ,
به این مطلب رای دهید:

به این مطلب امتیاز دهید:    

ن : صابر نوری محب
ت : چهارشنبه 31 فروردین 1390